BEYAZ BASTON HER ŞEYİMİZ

19 Ocak 2018
0 Haber Yorum

ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI PSİKOLOG ZİYA ÖZDEMLE BEYAZ BASTONU KONUŞTUK …

Röportaj Ümit Karaman
Sayın Ziya Özdem Bize Altı nokta körler derneği ve beyaz bastonu anlatırmızınız?
Görme engellilerin ülkemizde zor şartlarda yaşadığını ve yeterince dernek olarak devlet desteği alamadığımızı sözlerimin başında hemen ifade edebilirim.. Ülkemizde gerek akraba evliliği, gerekse trafik kazaları ile birlikte sağlık sorunlarından kaynaklanan, çok ciddi durumda görme engeli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu rakam kesin olmamakla beraber yediyüzbin civarındadır. Bizler yani altı nokta körler derneği olarak, arkadaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için de ciddi anlamda maddi desteğe ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim..
İstanbul şubesi olarak şöyle bir baktığımızda, derneğimizde çalışanların SGK primlerini ve kira stopajının yine derneğimiz tarafından ödendiği de bir gerçektir. Bin üçyüz üyesi bulunan şubemiz, ancak yapılan bağışlarla ve yapılan sosyal projelerden elde edilen gelirlerle ayakta durmaktadır.
Biz görme engellilerin en büyük diğer sorununu ise, adeta her şeyimiz olan beyaz bastonumuzun eksikliğidir. Bu bastonun özelliği, görme engellilerin adeta eli ayağı hatta kulağı olmasıdır diye bilirim. Çünkü bu bastonla görme engelli vatandaşlarımız, bastonun temas ettiği her şeyi anında algılamakta ve dokundukları cismin özellikleri hakkında çok rahat ve anında bilgi sahibi olmalarıdır.
İşte, bu yüzden beyaz baston bağışlarının hızla artarak bağışlanması en büyük arzumuzdur. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde, görme özürlü insanlarımızın çok zor şartlarla ve engellerle karşılaştığı bir gerçektir. Bizde altı nokta körler derneği olarak, çeşitli nedenlerden dolayı kırılan bastonların yine derneğimiz tarafından sorgulamadan verildiğini çok net söyleyebilirim. Eğer böyle bir sorunla karşılaşan görme engelli arkadaşımızın, asla yerinden kımıldayamayacağını çok iyi bildiğimiz için o an, eğer yola çıkması gerekiyorsa kendimize ait olan bastonumuzu bile verebilmekteyiz..
Ayrıca yine İstanbul şubesi olarak İŞKUR ile beraber sertifikalı kurslar düzenleyerek, arkadaşlarımızın ciddi birer meslek sahi olduğunu ve yine çok iyi yerlere geldiğini de görmekteyiz. Buda bizim için önemli ve mutluluk verici bir çalışmadır.
Yeni başlattığımız geri dönüşüm kampanyasıyla büyük destek alacağımızı ummaktayız. Bu desteğin özellikle kağıt atıklar olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarında, bu tür atıklarla bize destek olmasını da istiyoruz.
Birde yer sorunu bizim için oldukça önem arz etmektedir., meslek kursları ve kitap okuma odalarımızın daha fazla olduğu bir yerin bize tahsis edilmesiyle birlikte, görme engelli kardeşlerimizin daha fazla kitap hakkında bilgi sahibi olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca okuyucu dostlarımıza ihtiyaç vardır. İşte gönüllü olarak bu faaliyetlerimizde yer olacak gönül dostlarımızı da aramıza bekliyoruz. Bu konuda derneğimizin adeta eli ayağı olan sosyal sorumluluk proje yetkilimiz Seval Gülyaz  hanım efendiden bilgi alınabilir. Derneğimizin bağış hesap numaraları ve iletişim bilgileri, Altı Nokta Körler Derneği sitemizde yer almaktadır’’.
Sayın ümit bey özellikle size ve yayınlayacak olan medya gurubuna gösterdikleri ilginden ve ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Bizlerin sorunlarına bu denli hassasiyet göstererek ilgilenmeniz bizi çok memnun etti.


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber