Mevlevilik Kültürü “Sessizliğin Dili” Sergisi’nde

08 Aralık 2017
0 Haber Yorum

Şeb-i Arus Haftası’na özel olarak hazırlanan “Sessizliğin Dili” Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Sergi, Hz. Mevlana Celalledin-i Rumi ve Mevlevilik kültürüne ait dervişlerin günlük hayatlarında önemsedikleri sembollerin manalarını yakalama fırsatı sunuyor.

 

Şeb-i Arus Haftası’na özel olarak hazırlanan “Sessizliğin Dili” Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldıSergi,  Hz. Mevlana Celalledin-i Rumi ve Mevlevilik kültürüne ait dervişlerin günlük hayatlarında önemsedikleri sembollerin manalarını yakalama fırsatı sunuyor.

Pendik Belediyesi Şeb-i Arus Haftası’nda “Sessizliğin Dili” Sergisi’yle  Hz. Mevlana’yı anıyor . 21 Aralık’a kadar açık kalacak sergide 16. yüzyıldan günümüze koleksiyonlardan eserler ve araştırmalar yer alıyor.  Kreatörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm Pendiklileri sergiye davet ederek “Tasavvufla ilgili çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. Sergideki eserler Mevlevi kültürüne ait mesajlar veriyor.” dedi.  

400 yıllık mataralar sergileniyor 

Sessizliğin Dili Sergisi’nde Erol Akyavaş, Süheyl Ünver, Ali Toy, Fatih Özkafa, Nusret Çolpan, Ülker Erke, Muhsin Kaleli ve Merhum Nusret Çolpan’a ait koleksiyonlara ait eserler bulunuyor. Sergide sarıklar, işlemeli kaşıklar ve yağlıboya tabloların yanı sıra dikkat çekici tarihi eserler de yer alıyor. Bunlardan birkaçı arasında 400 yıllık derviş mataralarıyla 19. yüzyıla ait sarık bulunuyor.  

 Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi   

Etkinlikler kapsamında Tasavvuf Müziği Konserinde Sedat Anar 15 Aralık Cuma günü,  Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi de 23 Aralık Cumartesi  günü Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahne alacak. 

 

-- 
Pendik Belediyesi
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
İletişim Birimi
TEL: 0 216 585 11 00 DAHİLİ: 2136 - 2137 - 2138 - 2139

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber