ÖĞRENCİLERE “ENGELLİLER HAKKINDA FARKINDALIK EĞİTİMİ”

02 Mart 2018
0 Haber Yorum

Kartal Belediyesi, öğrencilere engelli bireyler hakkında farkındalık yaratmak için verdiği eğitim seminerlerine devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kartal Anadolu Lisesi öğrencileri için “Engelli Bireyler Hakkında Farkındalık Eğitimi” başlıklı bir eğitim semineri düzenledi. Seminerde; Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörü Özgür Uğur ve Engelliler Birimi Koordinatör Yardımcısı Ayhan Alkan konuşmacı olarak yer aldı.


 

Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra öğretmenlerin de katılım sağladığı eğitimde; engellilerin yaşadıkları zorluklar, tecrübeler ve sorunların üstesinden nasıl geldikleri anlatıldı. Engellilere yönelik farkındalık ve yaklaşım gözler önüne serildi. Engellilerin toplumla sağlıklı ilişkiler geliştirmesi için öğrencilere ve topluma düşen görevler ve belediyenin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verildi. Eğitimde öğrencilere, görme engelleri olsa neler hissedebileceklerine yönelik bir de çalışma yapıldı. Gözleri bağlanan öğrencilerin, arkadaşlarını tanımaya çalışması ve sese doğru yürümeleri uygulamalı olarak anlatıldı. Görme engeli olan bir insanın duyma, koklama ve hissetme ile görme engelini nasıl aşabildiği, duyularıyla fark edebildiği konusunda bilgi verildi.
 
“Türkiye’nin İlk Engelliler Koordinasyon Birimi’ni Başkan Altınok Öz Kurdu”
 
Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörü Özgür Uğur, “Alınacak tedbirlerle engeller ortadan kalkabilir. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, engellilere verdiği değer ve önem dolayısıyla Türkiye’de ilk defa Kartal Belediyesi’nde Engelliler Koordinasyon Birimi’ni kurdu. Yine göreve geldiği 2009 yılından bu güne kadar engelliler konusunda yollarda, kaldırımlarda, parklarda ve birçok konuda engelleri ortadan kaldırdı.” diye konuştu.
 
“Birbirimizin Farklılıklarına Saygı Duymalıyız”
 
Engelliler hakkında farkındalık eğitimini çok önemsediğini belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ise “Engelli Bireyler Hakkında Farkındalık Eğitimi” ile alakalı olarak, “Toplumsal bilincin artmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öğrencilerimize de yıllardır engelliler hakkında farkındalık eğitimi veriyoruz. Toplum bilincinin artması çok önemli. Bu duyarlılığı ve bilinci Kartal’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza kazandırmak hedefindeyiz. Hepimizin farklılıkları var ancak birbirimizin farklılıklarına saygı duymalıyız.” açıklamasını yaptı.
 
Kartal Anadolu Lisesi’nde eğitim semineri sonrası öğretmen ve öğrenciler Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Kartal Belediyesi ailesine engelliler konusunda gösterdikleri hassasiyet ve verdikleri farkındalık eğitimi için teşekkür etti.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber