ROMATOİD ARTIK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 8 GERÇEK

11 Ekim 2017
0 Haber Yorum

Roche Türkiye, 12 Ekim Dünya Artrit Günü öncesinde, Romatoid Artrit hastalığına ilişkin önemli gerçeklere dikkat çekiyor

 

 

İstanbul, 11 Ekim 2017 - Roche İlaç Türkiye, 12 Ekim Dünya Artrit Günü’ne yaklaşırken Romatoid Artrit hastalarının, toplum tarafından hastalıkla ilgili bilinmesini istediği önemli noktalara işaret ediyor. Dünya genelinde 35-70 milyon kişiyi etkileyen, ilerleyici ve engelleyici otoimmün enflamatuar bir hastalık olan Romatoid Artrit, yaşla birlikte sert eklem gelişiminden daha fazlasını kapsıyor.1,2Hastalıkla ilgili eksik bilinen ya da bilinmeyen konuları mercek altına alan Roche, Romatoid Artrit’in onunla yaşayan kişileri gerçekte nasıl etkilediğini paylaşıyor.

İşte Romatoid Artrit hakkında bilmeniz gereken 8 şey

  • “Etkilenen sadece eklemlerim değil.”RA sadece eklemleri değil, vücudun birçok kısmını etkileyebilen bir hastalıktır. Örneğin, RA; deri döküntüleri, kemik incelmesi ve ağrı ya da kızarma veya bulanık görme gibi göz problemlerine neden olabilir.Bununla birlikte, doğru tedavi semptomların tümünü hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • “Sabahları güne başlamam biraz vakit alabiliyor.”RA’lı birçok kişinin yaşadığı ağrı ve tutulma genellikle sabahları veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra daha kötü olabilir. Bu tutulma birkaç saat sürebilir, yani RA’lı kişiler genellikle işe gitmek üzere hazırlanmak için ekstra zamana ihtiyaç duyar.4
  • “İnsanlar semptomlarımı her zaman göremeyebiliyor, bu yüzden de hastalığımın önemsiz olduğunu düşünüyorlar.”Yakın çevredekiler tarafından görülmese de RA’ya ilişkin kronik yorgunluk ve ağrı, kişinin işi, ilişkileri ve ruh sağlığı üzerinde şiddetli bir etkiye sahip olabilen semptomlardır. Yaygın sağlık sorunları olmakla birlikte, yorgunluk ve depresyon birçok kişi tarafından iyi anlaşılmamaktadır. RA ile yaşayan kişilerin iyi hissetmediklerinin fark edilmesi hastalıklarının duygusal yükünün bir kısmını hafifletebilir.6
  • “İyi hissetmememin tek nedeni RA değil.”RA’lı birçok kişinin bazı yan etkilerden dolayı tedavilerini reçete edildiği şekilde almadıkları görülmüştür:7,8

Bu, azalmış hastalık kontrolü ve artmış ağrı ya da diğer semptomlarla sonuçlanabilir.9,10RA ile yaşayan kişiler seçenekleri hakkında doktorları ile konuşmalıdır.

  • “RA her yaştan insanı etkiler.”RA en yüksek oranda 30 ve 55 yaşları arasında gelişmekle birlikte,11 herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; bazı artrit tipleri iki yaş altındaki çocukları etkilemektedir.12
  • “Bazen yemek yiyesim gelmiyor.”RA ile yaşayan kişiler sık sık iştah kaybının da dahil olduğu grip benzeri semptomlar yaşayabilir; etkinliklere katılamayacak gibi hissedebileceklerinden bu durum sosyal yaşamlarını etkileyebilir.13 Yemek yeme üzerine kurulmayan etkinliklerin organize edilmesi morallerinin yükselmesine yardımcı olabilir.
  • “RA işteki performansımı güçleştirdi.”Verimli olma konusunda zorlanmak veya ağrılı alevlenmeler nedeniyle işe gidememek RA’lı kişiler için önemli bir endişe unsurudur. RA’lı 1,000 kişi ile yapılan bir ankette bu kişilerin üçte birinin hastalıkları nedeniyle işten ayrıldıkları ve yarısından azına iş yerlerinde destek verildiği tespit edilmiştir.14 RA’lı biriyle çalışıyorsanız, bazı günler iyi bazı günler kötü olabileceklerini anlamak kimi zaman iş yerinde hissettikleri stresi ve baskıyı azaltabilir.
  • “Hala normal bir yaşam sürdürebilirim.”Erken tanı ve daha etkili, kişiye özel tedavilerle, Romatoid Artrit’li daha fazla insanın normal bir yaşam sürmesi artık mümkündür. RA ile yaşayan kişilerin kişisel hedeflerini ve seçeneklerini görüşmek üzere doktorları ile düzenli ve açık iletişime sahip olmaları ise özellikle önemli teşkil etmektedir.

Roche Hakkında

İnsanların yaşamlarını iyileştiren bilimsel ilerlemelere odaklanan Roche, ilaç ve tanı araçları alanında öncü global şirketler arasında yer almaktadır.Her hastaya doğru tedaviyi en doğru şekilde verme stratejisi, İlaç ve Diagnostik’in gücünü aynı çatı altında toplayan Roche’u, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri alanında lider haline getirmiştir.

Roche; onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji konularında tam anlamıyla farklılaşmış ilaçlara sahip, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketidir. Roche ayrıca in vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında da dünya lideri olup, diyabet yönetiminde öncüdür.

1896 yılında kurulan Roche, hastalıkları önlemenin, teşhis ve tedavi etmenin ve topluma sürdürülebilir bir katkıda bulunmanın daha iyi yollarını bulmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.Şirket ayrıca, ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalışarak hastaların tıbbi yeniliklere erişimini artırmayı da amaçlamaktadır. Roche tarafından geliştirilen ve aralarında yaşam kurtaran antibiyotiklerin, antimalaryaller ve kanser ilaçlarının da yer aldığı 29 ilaç, Dünya Sağlık Örgütü’nün Model Temel İlaç Listesi’nde yer almaktadır. Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) sekiz yıl arka arkaya İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Endüstrisinde sürdürülebilirlik alanında Grup Lideri seçilmiştir.

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Roche Grubu, 2016 yılı itibariyle 100’ün üzerinde ülkede 94 binden fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir. 2016 yılında Ar-Ge çalışmalarına 9.9 milyar İsviçre Frangı yatırım yapan Roche’un cirosu 50.6 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşmiştir. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugair Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.Ayrıntılı bilgi için www.roche.com adresini ziyaret ediniz.

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber