ULUSLARARASI İSLAM DÜNYASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

11 Ekim 2017
0 Haber Yorum

İslam dünyasına ilişkin pek çok konunun masaya yatırıldığı Uluslararası İslam Dünyası Sempozyumu’nun kapanış oturumu Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesindeki İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi (CIGA) tarafından düzenlenen sempozyumun kapanış oturumunun moderatörlüğünü CIGA Başkanı Dr. Sami Al- Arian gerçekleştirdi.  Kapanış oturumuna: Georgetown Üniversitesi’nden Dr. John Esposito, İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Oxford Üniversitesi’nden Dr. Tarık Ramazan konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumu Küçükçekmece Belediye Başkan Vekili Besim Müftüoğlu ve çok sayıda katılımcı izledi.

Sempozyumun kapanış oturumunda konuşmacılar, İslam dünyasının içinden geçtiği problemler ile Müslüman ve Batı dünyası arasındaki ilişkileri değerlendirdi. 

“ELEŞTİREL OLMAK GEREKİR”

Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tarık Ramazan, "İslam'da milliyetçilik yoktur ya da dar, kısır bir aidiyet fikri yoktur. Ülkenizi elbette seveceksiniz ama bütün İslam ümmetinin de eleştirel olması gerekir. İnsanlar hapishanedeyse ve orada olmamaları gerekiyorsa o zaman söylemeliyiz, işkence görüyorlarsa o zaman dile getirmeliyiz" diye konuştu.

Arap Baharı'nda insanların bir umuda sahip olduğunu vurgulayan Dr. John Esposito ise konuşmasında, otoriter rejimlerin ortadan kalkmasını istediklerini kaydetti.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Türkiye’nin son 15 yılda kaydettiği ilerlemenin sebeplerini anlatarak, sempozyuma katkı sağlayan tüm konuklara teşekkür etti.

İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi Başkanı Dr. Sami Al- Arian oturum sonunda konuşmacılara teşekkür ederek, plaket takdim etti

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber