İSTANBUL'DA YAĞAN KAR EN ÇOK ÇOCUKLARA YARADI!
Haber
23 Ocak 2022 - Pazar 17:54
 
İSTANBUL'DA YAĞAN KAR EN ÇOK ÇOCUKLARA YARADI!
İstanbul'da kar yağışının hafta sonuna rastlaması hem çocukları hem velileri sevindirdi. Pazar gününü çocuklarıyla kar topu oynayarak geçiren veliler çocuklara yarıyıl tatili keyfi yaşattı.
GÜNCEL Haberi
İSTANBUL'DA YAĞAN KAR EN ÇOK ÇOCUKLARA YARADI!

Uzmanlar uyarıyor: ‘Dikkat edin İzlanda kışı geldi, tedbir alınmazsa Omikron patlayabilir.

Türkiye ‘İzlanda kışının etkisi altına girdi, İstanbul’da beyaza büründü, Meteoroloji'den kuvvetli yağış, yoğun kar, don, rüzgar ve çığ uyarıları geldi. AFAD kar yağışının esir aldığı illeri tek tek açıkladı. Valilik kuvvetli kar ve gök gürültülü kar sağanağının akşam saatlerine kadar devam edeceğini duyurdu. İBB’den yapılan açıklamada ise zorunlu olmadıkça bireysel araçla dışarı çıkılmaması uyarısı geldi. Buzlanmadan dolayı düşerek yaralanmaları azaltmak için uyarıda bulunan AKUT Genel Başkanı “Karlı ve buzlu yolda penguen yürüyüşü tekniğini uygulayın” dedi. Çorum'da araçlar yolda kaldı, aşırı buzlanma nedeniyle yolcu otobüsü kaza yaptı. Kar yağışı nedeniyle kapanan Samsun - Ankara karayolu 5 saatlik çalışmanın ardından trafiğe açıldı. 62 bin 262 personelle sahada olan AFAD ekipleri, olumsuz hava koşullarından etkilenen 1802 vatandaşa müdahale etti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen yoğun yağışlar nedeniyle 49 kente sarı ve uyarıda bulurken valilikler de teyakkuza geçti. İstanbul'da gece saatlerinde yeniden kar yağışı bekleniyor.

Kar yağışı başladı, birçok ilde yoğun kar yağışı nedeniyle hayat felç oldu. Uyarılar art arda geldi, tüm ekipler teyakkuza geçti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın Doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu(Sivas hariç), Batı Karadeniz'in kuzey ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Muş, Bingöl, Bitlis, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevreleri, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın batı kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don görüleceği tahmin ediliyor.

2

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin batı bölgeleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde mevsim normallerinin 4-6 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor. RÜZGAR: Marmara ve Batı Karadeniz'de kuzeyli, Ege ve İç Anadolu'nun kuzey ve batısında önceleri güneyli, zamanla kuzeyli, diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına ve kısa süreli kuvvetli fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

YAĞIŞ VE YOĞUN KAR UYARISI 

Yağışların; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu(Sivas hariç), Batı Karadeniz'in kuzey ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Muş, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevreleri, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın batı kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

3 GÜN DAHA  RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın; Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına ve kuvvetli fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇİFTÇİLERE  DON UYARISI 

Tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyılarında ve iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBUL'DA, YAĞAN, KAR, EN, ÇOK, ÇOCUKLARA, YARADI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı