Öğrenciler için yeni bir proje: 'Daha güçlü doğa sevgisi'
Haber
06 Mayıs 2022 - Cuma 14:12
 
Öğrenciler için yeni bir proje: 'Daha güçlü doğa sevgisi'
'' Stronger Nature Love ( Daha güçlü doğa sevgisi) ''adlı e-Twinning projesi, 8 ayrı ülkeden oluşan uluslarası bir proje olup ( Fransa, İspanya ve Yunanistan'dan 2, İtalya, Polonya, Litvanya ve Çek Cumhuriyetinden 1 ve de Türkiye'nin farklı illerinden 9 öğretmen olmak üzere toplamda 19 öğretmenden oluşmaktadır.
EĞİTİM Haberi
Öğrenciler için yeni bir proje: 'Daha güçlü doğa sevgisi'

Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Gaye Dilek GEZER ve  öğrencileri tarafından yürütülen ‘’ STRONGER NATURE LOVE ( Daha güçlü doğa sevgisi) ’’adlı e-Twinning projesi büyük ilgi gördü. 

Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi web sitesinden aldığımız proje haberi şu şekildedir: 

  Bu proje 8 ayrı ülkeden oluşan uluslarası bir proje olup( Fransa, İspanya ve Yunanistan’dan 2, İtalya, Polonya, Litvanya ve Çek Cumhuriyetinden 1 ve de Türkiye’nin farklı illerinden 9 öğretmen olmak üzere toplamda 19 öğretmenden oluşmaktadır. Projenin öncelikli amacı pandemi sürecinden olumsuz etkilenen öğrencilerin doğayla bağlarını güçlendirmek ve böylece daha güçlü doğa sevgisi ve de çevre bilinci kazanmalarını sağlamaktır. Doğayı sevmeyen ve bu farkındalığı kazanamayan öğrencilerin tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olan ‘’ küresel iklim değişikliği’’ sorununa çözüm bulmaları mümkün değildir. Orman yangınları, kuraklık ve selleri sık sık yaşamaya başladığımız ve pandemiden kaçışı doğada aradığımız bir dönemde yeşili korumanın önemi aşikardır zira iki yüzden fazla bilim insanının on dört binden fazla makaleyi inceleyerek ele aldığı ‘’IPCC’’ raporuna göre hemen harekete geçersek eğer hâlâ bir umudumuz vardır. Proje odaklı ve de yapılanmacı öğrenme yöntemiyle ve de farkındalıklı çabalarımızla doğamızı yok eden faktörlerden biri olan küresel ısınmayı iki dereceden önce durdurmamız mümkündür. 

 Bu noktadan hareketle öğrencilere projenin hedefleri ve neden önemli olduğu anlatıldı sonra da onları doğayla sık sık buluşturarak doğaya daha güçlü bağlarla bağlanmaları ve farkındalık kazanmaları sağlandı. Belirlenen ortak proje planımız şuydu: 1Okulumuzda çiçek ekilecek bir alan belirlemek 2. Kompost yapımı 3-Seçilen alanın çiçeklenmesi. 4- Anneler günü hediyesi için her öğrencinin çiçek ekip ektiği çiçeği annesine hediye etmesi. 31 Mart itibariyle dahil olduğumuz ve 10 Mayıs itibariyle sona erecek olan bu projemiz için bizler neler yaptık? 

1-Logo ve afişlerimiz yarıştı ve seçilen afiş ve de logonun duyurusunu yaptık. 2-Çalışmalarımızı web 2 araçlarından renderforest, canva, google formlar, padlet, wix, wordart kullanarak gerçekleştirdik ve birçok web aracını daha kullanma kararı aldık. 3-Doğa yürüyüşüne çıktık ve bir sonraki doğa yürüyüşümüzde sözleri Gaye Dilek GEZER’e ve bestesi Kaya Ulaş’a ait olan ‘’Baharlarla yazlarla, hazanlarla kışlarla’ adlı doğa şarkısını ve yine sözleri Gaye Dilek Gezer’e ait olan doğa şiirini doğa yürüyüşümüz sırasında seslendirmeye karar verdik. 3-Çalışmalarımızı günü gününe raporlaştırdık. 5-Pano çalışmalarımıza başladık. 6-Çevre bilinci aşılayan uyarı levhaları hazırladık. 5-Proje ortaklarımızdan birinin proje öğrenci ve de öğretmenlerine yönelik olarak hazırladığı ‘’Stronger nature love’’ doğa okuryazarlık anketi dışında kendi okulumuz öğrencilerine özel ‘’çevre farkındalık anketi ‘’hazırlayıp uyguladık. 6- Yüz yüze toplantı yaparak küresel ısınma ve iklimi bozan unsurlar konusunu ve bu konuda neler yapabileceğimizi tartıştık. 7-Planlarımızı gözden geçirdik ve en kısa sürede online toplantı kararı aldık. Okulumuzun bu projedeki görevi projenin yaygınlaştırılması olup sosyal medya hesaplarımız şunlardır:( Web sitesi linki en kısa sürede hesaplarımızda olacaktır.)

 

 

 

https://www.instagram.com/strongernaturelove/

https://www.facebook.com/groups/938816646762559   

https://twitter.com/StrongerNature  

https://www.youtube.com/channel/UCWyaYWySh2nb5zg5LbQWfLw

Aktüel ailesi olarak doğa ve çevre sorunlarına duyarlı herkesin bu tür projelere destek vermesi gerektiğine inanıyor ve başarılar diliyoruz.              

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrenciler, için, yeni, bir, proje:, 'Daha, güçlü, doğa, sevgisi',
Yorumlar
Haber Yazılımı