TİM’DE YENİ BAŞKAN MUSTAFA GÜLTEPE
Haber
15 Haziran 2022 - Çarşamba 11:21
 
TİM’DE YENİ BAŞKAN MUSTAFA GÜLTEPE
Mustafa Gültepe, Genel Kurul’daki seçime tek aday olarak katıldı. Kullanılan geçerli 273 oyun tamamını alan Mustafa Gültepe, TİM Başkanı seçildi. Yeni TİM Başkanı Gültepe, yönetim kurulu listesini 15 gün içinde açıklayacak.
EKONOMİ Haberi
TİM’DE YENİ BAŞKAN MUSTAFA GÜLTEPE

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 29'uncu Olağan Genel Kurulu yapıldı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan seçimde yeni başkan Mustafa Gültepe oldu. TİM başkanlığı için tek aday olarak seçime giren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe TİM'in yeni başkanı seçildi. Gültepe; Okan Oğuz, Oğuz Satıcı, Mehmet Büyükekşi ve İsmail Gülle'den sonra TİM tarihinin 5'inci başkanı oldu. Daha önce birlik ve sektör başkanlarından büyük bölümünün adı üzerinde uzlaşma sağladığı Mustafa Gültepe, Genel Kurul’daki seçime  tek aday olarak katıldı. Kullanılan geçerli 273 oyun tamamını alan Mustafa Gültepe, TİM Başkanı seçildi. Yeni TİM Başkanı Gültepe, yönetim kurulu listesini 15 gün içinde açıklayacak.

Gültepe: 'Türkiye'yi ihracatta marka yapacağız'

Seçimin ardından konuşma yapan yeni TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın Türkiye’nin geleceği ve vazgeçilmezi olduğunu vurguladı. "Biz Türkiye’yi ihracatta marka ülke yapma hedefiyle yola çıktık" diyen Gültepe, tüm sektörlerde bilimsel ve teknolojik dönüşümü tamamlamak zorunda olduklarına dikkat çekti. Yüksek katma değerli ihracat yapan, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, tehditleri fırsata dönüştüren, rekabet gücü yüksek bir Türkiye’yi inşa etmek durumunda olduklarını ifade 3e3n Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyadaki trendleri izleyen değil, belirleyen bir ülke olmak için çalışacağız. Ülkemizin küresel ihracattan aldığı pay yüzde 1 civarında bulunuyor. Bu payı yüzde 50 artıracak potansiyelimizin olduğuna inanıyorum. Kilogram başına ihracatta en azından 2 doları yakalayabilmeliyiz. Hedefin zor, sürecin meşakkatli olduğunu biliyorum. Ama ortak akılla, 27 sektörümüzün, 61 birliğimizin etkin katılımıyla, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olmadığına inanıyorum. Yeni dönemde TİM’i strateji ve vizyon liderliği yapan, gündem belirleyen bir kimliğe kavuşturacağız. Daha aktif ve senkronize çalışacağımız birliklerimizden gelecek projeler ve bilgi akışı en önemli veri kaynağımız olacak. Projeleri olgunlaştırıp, ekonomi yönetimine taşıyarak ihracatımızın gelişimine katkı sunacağız.”

Gülle'den sitemli veda

TİM Başkanı İsmail Gülle, görevinin devretmeden önce konuşma gerçekleştirdi. TİM Başkanlığı görevi bitse de bundan sonra da Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğini belirten Gülle, şunları söyledi: "Çok şükür bugün 'Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık' diyecek hiçbir ihracatçı yoktur. İstemeden kırdığımız, üzdüğümüz, yetişemediğimiz kardeşlerimiz varsa onlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Devir teslim her zaman duygusal anlar yaşatır. Hele ki daha yapacak çok işimiz varken. Bugün vardığımız nokta belli, başardıklarımız ortada. Bu başarıyı biz hep beraber sağladık. Tüm bunları ülkemiz, bayrağımız, milletimiz için yaptık."

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİM’DE, YENİ, BAŞKAN, MUSTAFA, GÜLTEPE,
Yorumlar
Haber Yazılımı