Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK -
AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 100 YAŞINDA: 'CUMHURİYET EN BÜYÜK ESERİMİZDİR'
12 Haziran 2018 - 670 okunma

28 Mayıs, can kardeşimiz Azerbaycan cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılıdır kutlu olsun. Azerbaycan kardeş ülkedir, kardeşimizdir, fakat ikiz kardeşimizdir, candaşımızdır. Diğer Türk devletlerinin bir kısmı halen Türk olduklarının farkında değilken veya bize biraz uzak davranırken, kardeşimiz Azerbaycan bizi ve bizim milli değerlerimizi bizden çok önemsemektedir. “Türkiye ve Azerbaycan bir gövdenin iki şah damarıdır. Damarlardan biri rahatsızlanırsa diğeri için büyük tehlikeler vardır. Gövde için ise felaketler vardır”. Milletçe bunun bilinci içinde olmak mecburiyetindeyiz.


Rus ve Ermeni işgali altındaki Azerbaycan’da 1917
yılında kırk bin Azerbaycan Türk’ü katledildi. 31 mart 1918 günü yalnız Bakü’de on yedi bin Türk soykırıma uğratıldı. Bunun üzerine Azerbaycan birliğini sağlamaya çalışan Mehmet Emin Resulzade Osmanlı devletinde yardım talebinde bulundu. Birinci Dünya savaşının son günlerine yaklaşırken, Enver Paşanın kardeşi Nuri paşa komutasında Musul’da 8000 kişilik gönüllülerden oluşan Kafkas İslam Ordusu kuruldu. Bu orduya 4000 kadar Azerbaycanlı ve Dağıstanlı gönüllüler de katıldı. Bu ordu Batum, Tiflis üzerinden Gence ve Bakü’ye ilerledi. Bir seri savaşlarla karşısına çıkan önce Alman, sonra Gürcü, Ermeni, Rus ve İngiliz birliklerini perişan ederek 15 Eylül günü Bakü’ye girdi. Bölgeyi düşmanlardan temizledi. Bir kol Dağıstan’a, bir kol da Tebriz’e ilerleyerek, buraları da düşman işgalinden kurtardı. Savaşın son günlerine yaklaşılmasına rağmen Türk orduları halen destanlar yazıyor ve dünyanın en güçlü ordularını dize getiriyordu. 28 mayıs günü düşmandan temizlenen Gence’de Mehmet Emin Resulzade Türk dünyasının ilk cumhuriyetini ilan ediyordu. 15 eylülden sonra da bu cumhuriyet Bakü’ye taşındı. Bugün de müstakil bir cumhuriyet olan Azerbaycan kalkınan ekonomisi, sanayii, silahlı kuvvetleri ve çağdaş modern eğitimi ile Kafkasların parlayan yıldızıdır. Bu gelişme ve kalkınmada Umum lider Haydar Aliyev’in çok büyük emeği vardır. Sovyetlerde en üst seviyede görevlerde bulunan Aliyev, nerede ise Sovyetler birliği devlet başkanı olma aşamasındayken, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için her şeyi bir tarafa bırakarak, büyük bir savaş vermiştir. “Bir millet iki devlet” sloganı ile Türkiye ile iş birliği, ekonomi, latin alfabesi, savunma konularında önemli aşamalar kaydetmiştir. Bakü Tiflis Ceyhan, Bakü Tiflis Erzurum, TANAP, Nabuk, Trans Hazar petro-gaz arterlerinin oluşturulması ve demiryolunun kurulması konularında bir millet oluşumuzun en önemli ve değerli eserlerini vermiştir. Bu eserler Sayın İlham Aliyev’le devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” diyerek, kardeşliğimizin önemini vurgulamıştır.

“Türkiye ve Azerbaycan Bir millet, iki devlet, yaşayacak sonsuza dek” diyerek, Azerbaycanlı kardeşlerimizin, candaşlarımızın ve devlet yöneticilerinin 100. Yılında cumhuriyet bayramını kutlar, sonsuz selam sevgi ve saygılarımızı sunarım.

Prof.Dr. İbrahim Öztek, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı (Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik ve Candaşlık Projesi, Kültür Spor Sanat Tarih Strateji ve Kalkınma Platformu Başkanı)


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK Diğer Yazıları

14 Nisan 2020 - ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
01 Nisan 2020 - MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI VE AZERBAYCAN'IN DUYARLILIĞI
27 Mart 2020 - VİRUS SALGINI SEFERBERLİĞİ
26 Mart 2020 - BUGÜN, KURULACAK BİR “VİRUS SAVAŞ FONU” İLE MİLLETÇE SAVAŞ GÜNÜDÜR
19 Mart 2020 - COVİD-19 TİPİ KORONAVİRUS: 'Elden Ele, Elden Yüze Dokunma.
18 Mart 2020 - TARİHİN VE TÜRK’ÜN EN BÜYÜK DESTANI ÇANAKKALE
06 Mart 2020 - 'TÜRK’E SON SOYKIRIM, HOCALI VE DÖŞ NIŞANI*
02 Mart 2020 - ERMENİLER ANADOLU VE AZERBAYCANDA İKİ MİLYON TÜRK’Ü KATLETTİ
08 Ocak 2020 - YENİ YIL-NARDUGAN-YENİDEN DOĞUŞ-GÜNEŞİN DOĞUŞU
28 Haziran 2019 - STRATEJİK ORTAK AMERİKA, TÜRKİYEYİ ÇÖKERTME PEŞİNDE
07 Nisan 2019 - MÜLTECİ ALARMI
21 Şubat 2019 - EY MACRON TÜRK’E ŞÜKRAN GÜNÜ DÜZENLEMELİSİNİZ.
26 Kasım 2018 - BOP NEDİR?
08 Kasım 2018 - 'Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir'
14 Temmuz 2018 - ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 22 TEMMUZ'DA HATAY'DA YAPILIYOR
11 Haziran 2018 - Azerbaycan'dan Kafkas Üçlüsü Filmi'ne büyük tepki
02 Haziran 2018 - PAŞİNYAN NE YAPMAK İSTİYOR, ERMENİSTAN'DA ABD VE SOROS DÖNEMİ Mİ?
09 Mayıs 2018 - 23 NİSAN BÜYÜK BAYRAM, 24 NİSAN BÜYÜK YALAN!
29 Mart 2018 - “ÇANAKKALE'DEN AFRİN'E, KIZIL ELMAYA...
17 Mart 2018 - TÜRK SPORU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI
03 Şubat 2018 - AFRİN’DE AMERİKA İLE SAVAŞIYORUZ
23 Ocak 2018 - GERÇEK STRATEJİK ORTAK; TÜRKİYE-AZERBAYCAN
28 Haziran 2017 - KANSERİN BULGULARI VE KORUNMA YOLLARI
15 Mayıs 2015 - Millet-Milliyetçilik ve İslamiyet
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH