Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK -
GERÇEK STRATEJİK ORTAK; TÜRKİYE-AZERBAYCAN
23 Ocak 2018 - 343 okunma

“20 YANVAR, BİR ACI GÜNÜN GETİRDİKLERİ”
BİZİM GERÇEK STRATEJİK ORTAĞIMIZ AZERBAYCANDIR. BİZ AYNI CANIZ, AYNI KANIZ VE BİRBİRİMİZ İÇİN DÜŞÜNMEDEN CANIMIZIDA KANIMIZI DA VERİRİZ.
1990 YILINDA Rusların 66 000 kişilik ordu ile Azerbaycan’ı işgali, Azerbaycan Türkünün bağımsızlık aşkını yeniden alevlendirdi. Şimdi Azatlık Meydanı olan Lenin Meydanında bir milyon vatansever toplandı. Meydandaki El yazması müzesinin balkonuna dikilen “AYYILDIZLI BAYRAK”, artık bir semboldü ve “BİR KERE KALKAN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ” SLOGANI İLE 20 Ocak, yani 20 Yanvar (Kanlı Ocak) günü Azerbaycan gençliği tanka topa karşı göğüslerini siper ettiler.  147 şehit, 744 yaralı ve 841 tutuklamaya karşın Azerbaycan Türk’ünü caydıramadılar.  Bu yüksek irade Sovyet imparatorluğunu çatırdattı, çökertti ve alevlenen milli irade, yalnız Azerbaycan’ın değil, tüm Sovyet baskısı altındaki milletlerin özgürlüğe kavuşmasını sağladı.
 
18 ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan’ı Kafkasların yıldızı haline getiren büyük devlet adamı Haydar Aliyev’in, Rusya’ya  rağmen, Türkiye için ya da Türkiye ile birlikte oluşturduğu projelerin önemi  çok büyüktür.
Her şeye rağmen;
Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının hayata geçirilişi,
Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattı,
Bakü-Ahılkelek-Tiflis-Kars demiryolu hatları,  onun eseridir.
 
TÜRKİYE AZERBAYCAN STRATEJİK VERİMLİLİĞİ
26 haziran 2012 tarihinde de Sayın Tayyip Erdoğan ve Sayın  İham Aliyev’in öncülüğünde imzalanan Trans Anadolu  doğalgaz  boru hattı projesi (TANAP)  Türkiye ve Azerbaycan için hayati öneme sahip projelerdir. Petkim ve Sokar’ın verimli çalışmaları ile her iki ülke için on  milyarlarca dolar güvenilir gelir kaynakları oluşturulacaktır.
Hakim güçler bu stratejik verimliliği hazmedememektedir.
Diğer yandan bölgemizde sahnelenen oyunların ana sebebi  Azerbaycan, Ortadoğu ve Hazar petrolleri  ile petro-gaz arterleridir. Zamanında Winston Churchill’in belirttiği gibi bir damla petrol, bir damla kandan kıymetli olmuştur. Petrolün bedeli yüz yıl daha kanla ödenecektir.
Onbin kilometre uzaklardan gelip, Irakta ve Suriyede El-Kaide’den İŞİD’e, PKK’dan SDG’ne tüm teröristleri silahlandıran,  bunlardan Türkiye’ye karşı ordu oluşturan, ülkemizi bölmek, hatta işgal için binbir yalan dolanla Güneydoğumuzu karıştıran, terör örgütleri ile işbirliği içinde Suriyenin kuzeyini parselleyen ve Akdenize yeni petro-gaz yolları planlayan ve her fırsatta Türkiyeyi aldatan Amerika veya Türkiyenin Güneydoğusuna NATO’nun Stratejik Kürt koridoru damgasını vuran NATO ile ikiyüz yıldır Türkiyeyi kandırmaya devam eden Avrupa,  bundan böyle Türkiye’nin stratejik ortağı olamaz.
Çocuk aldatır gibi bitmeyen yalanları ile Güneydoğudan ülkemizi kuşatan bu Yeni Dünya Düzeninin Emperyal oyunlarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri Hatay’ın güneyindeki Afrin bölgesine bugün bir harekat planlamıştır. Bu harekatın ana amacı yıllarca Amerikanın “projemiz dahilinde değil” diyerek engellediği güvenli bölgeyi oluşturmaktır. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyona yakın Suriyeliyi kimsenin katkısı olmadan daha ne kadar besleyebiliriz. Bu Suriyeli göçmenler artık kendi  ülkelerine dönerek huzur içinde yaşamalıdırlar. Bugün yapılan Zeytindalı operasyonu aynı şekilde Suriye için de huzun operasyonudur. Onun için Esat hiç olmazsa bundan sonra biraz daha toleranslı olmalıdır.
Öyle inanıyorum ki bugün, zor günlerimizde Azerbaycan Türk’ü Türkiye için, Türkiye Türk’ü de Azerbaycan için canını vermeye hazırdır. Stratejik ortaklık böyle olur. Unutulmamalı  ki Tüm Türk  devletleri  ve milleti kardeştir. Fakat birçok uygulamalar göstermiştir ki, Türkiye ve Azerbaycan ikiz kardeştir, candaştır. Bunun kıymeti iyi bilinmelidir.
Azerbaycan’ı  bağımsızlığa taşıyan 20 YANVAR şehitlerine 28. Anma gününde Allahtan rahmet diliyorum.
Bugün başlayan, Fırat Kalkanı operasyonunun devamı olan Afrin harekatı nedeni ile Mehmetciğimizin Allah yardımcısı olsun. Bu terör illeti milletimizden çok can aldı. Bunda sahte stratejik ortaklarımızın payı büyüktür. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet eylesin.
 
PROF.Dr. İbrahim Öztek
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK Diğer Yazıları

14 Nisan 2020 - ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
01 Nisan 2020 - MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI VE AZERBAYCAN'IN DUYARLILIĞI
27 Mart 2020 - VİRUS SALGINI SEFERBERLİĞİ
26 Mart 2020 - BUGÜN, KURULACAK BİR “VİRUS SAVAŞ FONU” İLE MİLLETÇE SAVAŞ GÜNÜDÜR
19 Mart 2020 - COVİD-19 TİPİ KORONAVİRUS: 'Elden Ele, Elden Yüze Dokunma.
18 Mart 2020 - TARİHİN VE TÜRK’ÜN EN BÜYÜK DESTANI ÇANAKKALE
06 Mart 2020 - 'TÜRK’E SON SOYKIRIM, HOCALI VE DÖŞ NIŞANI*
02 Mart 2020 - ERMENİLER ANADOLU VE AZERBAYCANDA İKİ MİLYON TÜRK’Ü KATLETTİ
08 Ocak 2020 - YENİ YIL-NARDUGAN-YENİDEN DOĞUŞ-GÜNEŞİN DOĞUŞU
28 Haziran 2019 - STRATEJİK ORTAK AMERİKA, TÜRKİYEYİ ÇÖKERTME PEŞİNDE
07 Nisan 2019 - MÜLTECİ ALARMI
21 Şubat 2019 - EY MACRON TÜRK’E ŞÜKRAN GÜNÜ DÜZENLEMELİSİNİZ.
26 Kasım 2018 - BOP NEDİR?
08 Kasım 2018 - 'Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir'
14 Temmuz 2018 - ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 22 TEMMUZ'DA HATAY'DA YAPILIYOR
12 Haziran 2018 - AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 100 YAŞINDA: 'CUMHURİYET EN BÜYÜK ESERİMİZDİR'
11 Haziran 2018 - Azerbaycan'dan Kafkas Üçlüsü Filmi'ne büyük tepki
02 Haziran 2018 - PAŞİNYAN NE YAPMAK İSTİYOR, ERMENİSTAN'DA ABD VE SOROS DÖNEMİ Mİ?
09 Mayıs 2018 - 23 NİSAN BÜYÜK BAYRAM, 24 NİSAN BÜYÜK YALAN!
29 Mart 2018 - “ÇANAKKALE'DEN AFRİN'E, KIZIL ELMAYA...
17 Mart 2018 - TÜRK SPORU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI
03 Şubat 2018 - AFRİN’DE AMERİKA İLE SAVAŞIYORUZ
28 Haziran 2017 - KANSERİN BULGULARI VE KORUNMA YOLLARI
15 Mayıs 2015 - Millet-Milliyetçilik ve İslamiyet
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH