Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK -
STRATEJİK ORTAK AMERİKA, TÜRKİYEYİ ÇÖKERTME PEŞİNDE
28 Haziran 2019 - 646 okunma

Prof. Dr. İbrahim Öztek,

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı

Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler Kore Savaşı’ndan bu tarafa daima Amerika’nın lehine, Türkiye’nin aleyhine gelişmiştir. Kıbrıs harekâtında Amerika, Türkiye’nin yolunu kesmiş ve ambargo uygulamıştır. Bir NATO ortağı olmamıza rağmen, NATO tatbikatında Amerikan Saratoga gemisinden atılan iki roketle Muavenet zırhlı gemimiz vurulmuştur. Çekiç güç, Körfez harekâtı, Suriye’deki gelişmeler hep Türkiye’nin aleyhine işlemiştir. Türkiye’nin önemli askeri araştırma ve geliştirme merkezi olan Aselsan’da görevli teknik elemanlarımızın şüpheli ölümleri, Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağının düşürülmesi, Suriye’de Amerika’nın PKK, PYD ve hatta IŞİD ile ilişkileri hep Türkiye’nin aleyhine gelişmiştir. NATO ile Amerika bir bütün olarak hareket ettikleri için Amerika ile olan istenmeyen gelişmeler doğrudan NATO’yu da ilgilendirmektedir. Türkiye’de İncirlik Ortak Askeri Üssü çok önemli bir konuma sahiptir. Bununla beraber Malatya Kürecik’te kurulan füze kalkanı bataryaları Amerikan çıkarları ve İsrail’i kollamaya yöneliktir. Bununla birlikte Türkiye’de daha birçok NATO üssü veya ortak üsler bulunmaktadır. Suriye iç savaşı başladığında Türkiye sınırlarına Amerika, Hollanda ve Almanya’dan getirtilen patriot füzeleri yerleştirildi. Suriye’den topraklarımıza düşen bu füzelerden hiçbirisi patriotlar tarafından engellenemedi. Daha sonra Türkiye’yi korumak için gönderilen bu patriot füzeleri Amerika tarafından geri götürüldü. 1998 yıllında Yunanistan, Rusya’dan S-300 füze bataryaları satın aldı ve bunlar Girit’e yerleştirildi. 2013-2014 yıllarında da Yunan ve Rus teknisyenler tarafından ortak tatbikatlar yapıldı. Bu durumda NATO Yunanistan’a hiçbir şekilde ses çıkartmadı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yüzölçümü ve nüfusu açısından büyük bir ülkedir. Buna göre de çevresinde düşmanları vardır. Bağımsız ve özgür bir devlet olarak çeşitli bahanelerle Türkiye’nin istediği silahı üretmesi ve edinmesi hiçbir kuvvet tarafından engellenemez. Türkiye NATO’da da büyük bir güçtür. Amerika’nın en son gelişmiş savaş uçaklarından olan F-35’in 900’den fazla parçası Türkiye’de üretilmektedir. Rusya ile olan S-400 alımı sonuçlandırılmıştır. Ve bugünlerde Türkiye’ye konuşlandırılacaktır. S-400’lerin patriota karşı üstünlüğü tartışılamaz. Rusların bu silahı emsallerinin en mükemmelidir. Amerika bunun yerine Türkiye’ye, daha önce işe yaramamış olan patriotları satma peşindedir. Programda elliden fazla Boing dev yolcu uçakları da vardır. Amerika hala S-400 alırsanız sizi ortak ürettiğimiz F-35 alımından mahrum ederiz, ekonomik ambargolar uygularız demektedir. Türkiye 100 adet F-35 alımını da planlamıştır. Bütün bunlar Amerika’yı zenginleştirmeye yöneliktir. Bu kadar büyük silah alımları Türkiye’nin ekonomisini çökertmektedir.

Başından itibaren ilişkilerimizde sözde stratejik ortağımız olan Amerika, Kore Savaşı’ndan bugüne Türkiye’yi daima kendi çıkarları doğrultusunda aldatmıştır. Son olarak da güney sınırlarımızda teröristleri eğitip, donatarak, Türkiye’ye karşı bir ordu oluşturmuştur. Doğu Akdeniz’de de Rum, Yunan ve AB işbirliği ile Türkiye’nin karşısına dikilmektedir. Amerika Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan, Türk Milli Savunma Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, NATO ortaklığına ve stratejik ortaklığa yakışmayan bir dil kullanmıştır. Buna verilen cevap Milli Savunma Bakanlığımız ve Dış İşleri Bakanlığımız tarafından muhakkak aynı üslupta olmuştur. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Tod Wolters ise Amerikan silahları bulunan bir ülkede Rus silahlarının bulunamayacağını vurgulamıştır. Geçmişte de Amerika, Türkiye’ye bir takım yaptırımlar uygulamaya kalktığında İncirlik Üssü dahil bütün ortak tesislere Türkiye tarafından el konmuştur. Amerika veya NATO, Türkiye’ye her zaman muhtaçtır. Bugün Amerika dünyadaki tek güç değildir. Tek korkuları 300 milyon Türk’ün birleşmesi ve bu gücün atomu elde etmesidir. Bunun yanı sıra Çin’in başı çektiği Şanghay İş Birliği Örgütü bir başka alternatiftir. Geçmişte bir devlet büyüğümüz “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye burada yerini bulur.” demiştir. Türkiye, iyi yönetildiğinde ve uluslararası siyaset ve stratejisinin hakkını verdiğinde dünyadaki en büyük güçlerden biridir.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK Diğer Yazıları

14 Nisan 2020 - ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
01 Nisan 2020 - MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI VE AZERBAYCAN'IN DUYARLILIĞI
27 Mart 2020 - VİRUS SALGINI SEFERBERLİĞİ
26 Mart 2020 - BUGÜN, KURULACAK BİR “VİRUS SAVAŞ FONU” İLE MİLLETÇE SAVAŞ GÜNÜDÜR
19 Mart 2020 - COVİD-19 TİPİ KORONAVİRUS: 'Elden Ele, Elden Yüze Dokunma.
18 Mart 2020 - TARİHİN VE TÜRK’ÜN EN BÜYÜK DESTANI ÇANAKKALE
06 Mart 2020 - 'TÜRK’E SON SOYKIRIM, HOCALI VE DÖŞ NIŞANI*
02 Mart 2020 - ERMENİLER ANADOLU VE AZERBAYCANDA İKİ MİLYON TÜRK’Ü KATLETTİ
08 Ocak 2020 - YENİ YIL-NARDUGAN-YENİDEN DOĞUŞ-GÜNEŞİN DOĞUŞU
07 Nisan 2019 - MÜLTECİ ALARMI
21 Şubat 2019 - EY MACRON TÜRK’E ŞÜKRAN GÜNÜ DÜZENLEMELİSİNİZ.
26 Kasım 2018 - BOP NEDİR?
08 Kasım 2018 - 'Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir'
14 Temmuz 2018 - ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 22 TEMMUZ'DA HATAY'DA YAPILIYOR
12 Haziran 2018 - AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 100 YAŞINDA: 'CUMHURİYET EN BÜYÜK ESERİMİZDİR'
11 Haziran 2018 - Azerbaycan'dan Kafkas Üçlüsü Filmi'ne büyük tepki
02 Haziran 2018 - PAŞİNYAN NE YAPMAK İSTİYOR, ERMENİSTAN'DA ABD VE SOROS DÖNEMİ Mİ?
09 Mayıs 2018 - 23 NİSAN BÜYÜK BAYRAM, 24 NİSAN BÜYÜK YALAN!
29 Mart 2018 - “ÇANAKKALE'DEN AFRİN'E, KIZIL ELMAYA...
17 Mart 2018 - TÜRK SPORU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI
03 Şubat 2018 - AFRİN’DE AMERİKA İLE SAVAŞIYORUZ
23 Ocak 2018 - GERÇEK STRATEJİK ORTAK; TÜRKİYE-AZERBAYCAN
28 Haziran 2017 - KANSERİN BULGULARI VE KORUNMA YOLLARI
15 Mayıs 2015 - Millet-Milliyetçilik ve İslamiyet
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH