Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK -
'TÜRK’E SON SOYKIRIM, HOCALI VE DÖŞ NIŞANI*
06 Mart 2020 - 1568 okunma

Hocalı soykırımı anma törenleri nedeni ile Azerbaycan’a davet edilen Prof. Dr. İbrahim Öztek ve Arkadaşları 23 Şubat sabahı Azerbaycan’da oldular. Davet Azerbaycan Kültür Bakanlığı adına İrevan Devlet Azerbaycan Dram Tiyatrosu Direktörü Dr. (felsefe doktoru) İftihar Piriyev (Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik Candaşlık ve Strateji Platformu Eş Başkanı ve Azerbaycan Aydınlar ocağı asbaşkanı) ile Doktor kardiyolog Edebiyatçı ve şaire Azade Taleh Abbaskızı (Kafkas Media İçtimayi Birliğinin Sedri, Borçalı Gazet ve Jurnalının Baş Redaktörü, Aztac Tv. ve Kafkas Media Tv’nin Direktörü) tarafından yapılmıştı.

 

15 gün önce Azerbaycan Tv ve basınında Türk Dünyası, Azerbaycan ve Türkiye’nin yüksek çıkarları, Karabağ olayları ve Hocalı soykırımı konularından yapmış olduğu uluslararası çalışmalar nedeni ile Prof. Öztek’e bir nişan taktim edileceği belirtilmişti. Bu nişan, İlhamlı Azerbaycan Döş nışanı adını taşımakta olup, göğsümüzü kabartan anlamına geliyordu ve bu madalya Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev adına takdim edildi.

 

Giden ekibin tümü Aydınlar Ocaklı idi.
Prof. Dr. Ömer Bayezid, Akdeniz Üniversitesi Kalp Transplantasyon Merkezi Direktörü ve Avrasya-Doğu Avrupa Kalp Transplantasyon Platformu Başkanı.
Prof. Dr. Murat Kalemoğlu, Genel Cerrah, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı.
Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi.
Cengiz Arslan İnşaat Mühendisi.
Dr. Mustafa Kavlu (Spor Dr.) Türk EğitimSen İstanbul Başkanı

 

23 Şubat günü tarihi iç şehir ve kale çevresi ile tarihi yerlerin tanıtımı yapıldı.
24 Şubat günü Umum Lider Haydar Aliyev’in Mezarı ve şehitlikleri ziyaret edildi. Aynı gün Atatürk Kültür merkezinde Hocalı Soykırımı konusunda açık oturum düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı altıncı kez milletvekili seçilmiş olan Nizami Caferov’un misafiri olundu. Öztek Hocalı Soykırımı konusunda açıklamalarda bulundu. Azade hanım tarafından hazırlanmış özel ödüller takdim edildi ve televizyon çekimleri yapıldı.

 

25 Şubat günü Nahçivan Büyükelçiliğindeki toplantıda Büyükelçi Bahtiyar Askerov’un konuşmasını takiben Öztek, Hocalı Soykırımını hazırlayan faktörler, yaşanan günler ve sonrası konulu slaytlar eşliğinde görsel bir konferans verdi. Bu toplantıya özellikle tarih ve edebiyat konusunda yetkili profesör milletvekilleri katıldı. Akşam İftihar Piriyev’in Bir tiyatro oyununu izlendi. Oyun yazarı, 20 yıl başbakan yardımcılığı yapmış olan Elçin Efendiyev’di.
26 Şubat günü sabah Dünya televizyonunda program yapıldı. Burada Hocalı ve Karabağ konusu ile Azerbaycan’da oluşturulacak uluslar asası bir kalp nakil merkezi konu edildi. Programda Prof. Dr. İbrahim Öztek, Dr. Azade Taleh Abbaskızı, Dr. İftihar Bey, Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Prof. Dr. Murat Kalemoğlu görev aldı.
Azerbaycan’ın en büyük üniversitesi olan Pedagoji üniversitesi, rektör Prof. Dr. Cafer Caferov ve yardımcısı Prof. Dr. Asef Zamanov’u ziyaret edildi. Bilimsel görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca Üsküdar Üniversitesi ile Kocaeli üniversitesi tanıtıldı. Aynı gün Yeni Azerbaycan partisi Bölge başkanı Ramiz Göyüşov ile Binakadi Reyon Valisi Elhan Allahverdiyev ile yardımcıları Vüsar İsmayilov ile Aygün Aliyeva’yı ziyaret edildi. Burada üniversite öğretmen ve öğrencilerine yine Öztek hoca tarafından Türk’e soykırım ve Hocalı Soykırımı Konferansı verildi. Bu arada Sağlık Bakanlığı, Bakan yardımcısı Elsever Ağayev ile görüşüldü. Akşam İrevan Azerbaycan Tiyatrosunda Dr. İftihar Piriyev ve Dr. Azade Taleh Abbaskızı’nın günün anlamını belirten konuşmalarının ardından Madalya törenine geçildi. Prof. Dr. İbrahim Öztek’e Cumhurbaşkanı İlham Aliyev adına İlhamlı Azerbaycan Döş nışanı takdim edildi. Ardından Öztek yine slayt eşliğinde Türk'e soykırım ve Hocalı soykırımı konferansı verdi. Daha sonra Azade hanımın yazdığı, İftihar beyin sanatçılarının oynadığı Hocalı’ya Adalet oyunu sahnelendi.
27 Şubat Günü Kaçkınlar ve Göçkünler Bakanı Ruşen Rizavev ile görüşüldü. Elçin beyin kızı Büyükelçi Günay Efendiyeva ziyaret edildi. Kendisi uluslar arası Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı olup, Türk devletlerinin bu konudaki çalışmalarını yönlendirmektedir. Öğleden sonra Azerbaycan Aydınlar Ocağı Başkanı Vugar Kadirov’un misafiri olundu. Burada yine Öztek, öğrencilere soykırım konusunda konferans verdi. Ekipte yer alan tüm üyeler buradaki toplantıda gençlere birer konuşma yaptılar.
Son derece verimli geçen görüşme ve toplantıların diğer bir konusu ise Azerbaycan’da bir kalp transplantasyon merkezi (kalp nakli) kurmaya yönelikti. Ekipte yer alan Prof. Dr. Ömer Bayezid Türkiye’nin ilk kalp naklini gerçekleştiren ve beş yüze yakın kalp nakli yapmış dünyaca tanınmış bir kalp cerrahı idi. Bu amaç, en yüksek mevkilere ve ilgililere iletildi. Konu ile ilgili olarak büyük merkezlerin başhekimleri ve kalp cerrahları ile de görüşüldü. Prof. Dr. Ömer Bayezid’e kendi imkanlarını hastanelerinde tanıtıldı. Bu amaç başarıya ulaşacak olursa, Orta Asya, Rusya ve Doğu blokunda olmayan bu merkez, Azerbaycan’a büyük prestij kazandıracak ve Azerbaycan için büyük kazanç sağlayacaktır.
*PROF. Dr. İbrahim Öztek
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik, Candaşlık ve Strateji Platformu Başkanı


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK Diğer Yazıları

14 Nisan 2020 - ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
01 Nisan 2020 - MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI VE AZERBAYCAN'IN DUYARLILIĞI
27 Mart 2020 - VİRUS SALGINI SEFERBERLİĞİ
26 Mart 2020 - BUGÜN, KURULACAK BİR “VİRUS SAVAŞ FONU” İLE MİLLETÇE SAVAŞ GÜNÜDÜR
19 Mart 2020 - COVİD-19 TİPİ KORONAVİRUS: 'Elden Ele, Elden Yüze Dokunma.
18 Mart 2020 - TARİHİN VE TÜRK’ÜN EN BÜYÜK DESTANI ÇANAKKALE
02 Mart 2020 - ERMENİLER ANADOLU VE AZERBAYCANDA İKİ MİLYON TÜRK’Ü KATLETTİ
08 Ocak 2020 - YENİ YIL-NARDUGAN-YENİDEN DOĞUŞ-GÜNEŞİN DOĞUŞU
28 Haziran 2019 - STRATEJİK ORTAK AMERİKA, TÜRKİYEYİ ÇÖKERTME PEŞİNDE
07 Nisan 2019 - MÜLTECİ ALARMI
21 Şubat 2019 - EY MACRON TÜRK’E ŞÜKRAN GÜNÜ DÜZENLEMELİSİNİZ.
26 Kasım 2018 - BOP NEDİR?
08 Kasım 2018 - 'Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir'
14 Temmuz 2018 - ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 22 TEMMUZ'DA HATAY'DA YAPILIYOR
12 Haziran 2018 - AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 100 YAŞINDA: 'CUMHURİYET EN BÜYÜK ESERİMİZDİR'
11 Haziran 2018 - Azerbaycan'dan Kafkas Üçlüsü Filmi'ne büyük tepki
02 Haziran 2018 - PAŞİNYAN NE YAPMAK İSTİYOR, ERMENİSTAN'DA ABD VE SOROS DÖNEMİ Mİ?
09 Mayıs 2018 - 23 NİSAN BÜYÜK BAYRAM, 24 NİSAN BÜYÜK YALAN!
29 Mart 2018 - “ÇANAKKALE'DEN AFRİN'E, KIZIL ELMAYA...
17 Mart 2018 - TÜRK SPORU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI
03 Şubat 2018 - AFRİN’DE AMERİKA İLE SAVAŞIYORUZ
23 Ocak 2018 - GERÇEK STRATEJİK ORTAK; TÜRKİYE-AZERBAYCAN
28 Haziran 2017 - KANSERİN BULGULARI VE KORUNMA YOLLARI
15 Mayıs 2015 - Millet-Milliyetçilik ve İslamiyet
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH