Ana Sayfa > Site Yazarları

ŞENER MENGENE - admin
Türk Birliği Kurulmalıdır
27 Eylül 2020 - 4264 okunma

Dünya da çok büyük bir stratejik rekabet yaşanıyor. Bu rekabet her alanda kendisini açıktan göstermeye başladı. 450 milyon AB, 350 milyon ABD, 150 milyon Rusya, 1.5 milyar Çin, 1.3 milyar Hindistan gibi büyük güçlere karşı Türkiye 400 milyon Türk Dünyası birlik olarak rekabet edebilir.

 

Türkiye ve Türk Devletleri yeni dünya düzeninde daha güçlü olarak yerini alacaktır. Bu nedenle “Türk Birliği” behemahal stratejik bir hedef olarak, çok geçmeden cesaretle uygulamaya konulmalıdır. Her ulusun kendine göre bir millet ve medeniyet mefkûresi, ideali ve hedefi var, yahudilerin arz-ı mevûd, yunanların megali idea gibi örnekler çoğaltılabilir.

 

Türk Birliği, Turan, Kızılelma bir stratejik hedef bir ideal olmakla birlikte pratikte uygulanabilir ve sürdürülebilir bir gerçekliği olan devlet ve medeniyet modelidir. Dijital ve robotik bir çağ başlıyor. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bizde bu yeni dünyada yerimizi almalıyız.

 

Yapılması gerekenleri ivedi bir şekilde stratejik olarak uygulamaya geçirmeliyiz. Gönül, kültür ve medeniyet coğrafyamız Edirne ve Kars ile sınırlı değildir. Adriyatik’ten Çin seddine kadar geniştir.

 

Bu çalışmalar, hali hazırda aktif olarak faaliyette olan Türk Keneşi (Konseyi)’ile başlanabilir. Türk Birliği, Turan ve Kızılelma gibi kavramlar destan yada ütöpya değildir. Başbuğ Mete Han, Başbuğ Attila Han, Bumin Kağan, Sultan Alparslan, Selahattin Eyyübi, Sultan baybars, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim gibi çok sayıda Han, Hakan, Sultan ve Aksakal tarafından gerçekleştirilmiştir. Yeniden gerçekleştirilebilir. Teorik ve pratik olarak bu mümkündür.

 

Bu konu da neler yapılmalıdır. Kısaca bilgi ve takdirlerinize sunuyoruz;

 

1. Türk Keneşi (Konseyi) geliştirilmeli, genişletilmeli ve hızla daha aktif hale gitirilmelidir! AB ve D-8 örneği olabilir. Ortak meclis, ortak hükümet ve dönem başkanlığı uygulaması olabilir.

 

2. KKTC, Türkmenistan, Özbekistan, Macaristan, Tacikistan, Kırım, Karabağ, Doğu Türkistan ve diğer Özerk ve Muhtar Türk devletlerinin’de birliğe katılımları sağlanmalıdır.

 

3. Ortak ticari, ekonomik pazar ve serbest bölgeler oluşturulmalıdır. Ortak odalar ve borsalar birliği kurulabilir.

 

4. Ortak merkez bankası, darphane, para fonu ve para birimi tedavüle sokulmalıdır.

 

5. Ortak ordu, polis ve istihbarat teşkilatı kurulmalıdır.

 

6. AB, BM, BRIÇS, NATO, AGİT, İslam İşbirliği Teşkilatı veya Arap Birliği gibi Türk Birliği oluşturma çalışmalarını başlatmalıdır. Türk Birliği oluşturmak, İslam Birliği oluşturma’ya engel değildir. Hatta çok önemli bir destek olur. Türkiye’nin uluslararası alanda elini güçlendirecektir.

 

7. Basın, yayın, Tv, radyo ve haber ajansı oluşturulmalı. Enformasyon merkezi oluşturulmalıdır.

 

8. Ortak eğitim birliği, üniversiteler birliği, akademik çalışmalar yapılmalı. Kültürel çalışmalar yapılmalıdır.

 

9. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Dışişleri Bakanlığı, TIKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dünyası Platformları ve STK’ları, Türk Dünyasının Aksakalları ile Türk Devletlerindeki ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla ihtisas komisyonları oluşturulmalı, detaylı ve teknik konularda çalışmalar ivedi başlatılmalıdır. İhtiyaca binaen çok sayıda yeni ve ortak kurum ihdas edilebilir. Türk Birliği behemahal kurulmalıdır.

 

Türk Birliği acil olarak kurulmalı. Ayrıca, diplomatik, ekonomik, bilimsel, askeri, siyasi ve kültürel olarak Balkanlarda, Akdenizde, Afrikada, Ortadoğuda bölgesel ve küresel rekabette daha güçlü olmak için İslam Dünyası ile, mazlum Coğrafyalarla ve Milletlerle de birlikteliğimizi güçlendirmeliyiz.

 

Şener Mengene

Strateji Enstitüsü Genel Müdürü


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ŞENER MENGENE Diğer Yazıları

19 Haziran 2020 - ​İslam İktisadı/Faizsiz Ekonomi Modeli
09 Haziran 2020 - Yeni Ekonomi Modeli
02 Haziran 2020 - STRATEJİK SEKTÖRLER STRATEJİK ALANLAR
20 Mayıs 2020 - STRATEJİK SEKTÖRLER STRATEJİK ALANLAR
16 Mayıs 2020 - Stratejik Ekonomik Alternatifler
17 Nisan 2020 - Kamuoyunun Dikkatine; Sağduyu'ya Davet..!
18 Mart 2020 - TÜMBİAD KONGRESİ YAPILDI
08 Ocak 2020 - Uzay Kuvvetleri Komutanlığı
30 Ekim 2019 - Deprem Afet ve Acil Durum Hazırlıkları
04 Aralık 2018 - Yeni Dönem
Radyo Canlı Yayın
FIRSATLAR
Facebook Beğen
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH