BİZ DAHA ÇOK SESİMİZİ DUYAN VAR MI DİYE BAĞIRMAYA DEVAM EDERİZ.

BİZ DAHA ÇOK SESİMİZİ DUYAN VARMI DİYE BAĞIRMAYA DEVAM EDERİZ.

 

Bu gün 17 Ağustos, ülkemizin yaşadığı deprem falaketinin üstünden tam on sekiz yıl   geçti, yüreğimizde bir çok acıların yaşandığı ve paylaşıldığı, asla ülkemizde ve dünyanın hiç bir yerinde tekrarlanmasını istemediğimiz bu doğal felaketin, yani büyük kayıplar yaşadığımız depremin yıl dönümü.Beni üzen, üstünden bunca yıl geçmesine rağmen yeterince duyarlı olmadığımız ve ders almadığımız gibi, bilgilenme ve bilgilendirme konusunda, hepimizin sorumlu olduğunu unutmamız ve zaman zamanhatırlamamız.
Eğer biz tekrar böyle acılar yaşamak istemiyorsak ve daha da çok sesimizi duyan var mı diye bağırmak istemiyorsak, gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda tüm kamu kurum kuruluşları dahil, hepimizin üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmek için çok hem de çok çalışmamız gerekir.
Konuyla ilgili, yapılaşmadan başlayarak,eğitim ve stk larolarak biraz daha süratli ve dikkatli hareket edip, tedbir bizden takdir Allah'tan demeliyiz diye düşünüyorum.
Unutmayalım ki, devletin ilgili kurumlarınıüstüne düşen görevleri olduğu kadar, STK lar ve bireyler olarak bizlerinde üstümüze düşen görevleri olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Çok basit örneklerle bunu şöyle de ifade edebiliriz;: deprem uzmanlarının kaçını takip ettik,eminim face daha önemli olmalı ! yatalak insanlarımız için(evde veya hastanede)alınan tedbirler yeterlimi,kaç hanede deprem çantası mevcut, bırakın okullar dahil kaç apartman ve sitede yöneticisinin ciddi olarak  kaçı depremle ilgili toplantı gerçekleştirilmiş veya  medyanın uyarılarının ne kadarı dikkate alınmıştır, internetimizi kaçımız bu konuyla ilgili kullanabildik,cep telefonu ve sanal dünyadan, kaçımız uzaklaşarak depremle ilgili paylaşımlar yaptık,başka konularda göstermiş olduğumuz hassasiyeti bu konuda ne kadar gösterebildik. İşte bunların hepsi bir öz eleştiri konusu ve diğer deprem bölgesinde bulunana ülkeler arasında ciddi bir empati ve bilgi alış verişi salanmış olsaydı,eminim şuan biraz daha farklı olur ve deprem gerçeğine çok endişeli bakmaz daha tedbirli olurduk.

Şu asla unutulmamalı yaşadığımız dünyada bize göre felaket, fakat kendine göre dünyanın var oluşundan bu yana milyonlarca yıldır devam eden doğal bir sürecin olduğunu ve bu sürecin kötü gitmesine katkı sağlayan yine biz insan oğlunun, yaptığı,adını ne koyarsanız koyun, ister n


Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber