MS ANNEM VE BEN

 
Çok genç yaşta başlayan ve henüz o dönemlerde çaresi olup olmadığı belirsiz olan ve ismi ile var olan dünyanın nüfusuna oranlandığında ise çok az kişide rastlanan MS hastasıydı annem. Bu hastalığın vücuttaki deformasyonu sonucu yaşamının uzun bir kısmını tekerlekli sandalyede ve yatalak olarak geçiren, (15 yılını) bunun sonucunda yine genç denilebilecek yaşta yani 47 yaşında, aramızdan ayrılan benim annemdi.
Küçük yaşta kardeşleri ve babaları ile birlikte gözlerinin önünde günden güne eriyen bir anneye bakmak zorunda olan çocukların yaşamına bakarak, kendilerini geleceğe hazırlarken, karşılaştığı zorlukları ve yaşadıkları sorunları düşündüğümüz takdirde, bu hayatı nasıl sürdürebildiklerini anlamak sanırım zor olmamalı. Bakılmakla yükümlü olan ve bunun neticesinde zaman zaman çaresizliğe düşen, üzüntüsünü çocukları ile birlikte yakınlarına o haliyle bile hissettirmemeye çalışmaları, insanın yine insana sunduğu en güzel örneklerden biridir diye düşünüyorum.
Birde yukarıda bahsettiğim gibi, bu durumda olan hastaya ne kadar sağlıklı bakılabildiği, çaresiz ve yatağa bağımlı yaşayan insanların ve kendilerine bakmakla yükümlü oldukları insanların ne sorunlarla karşılaştığı da beni hep düşünmüştür.
Zaman zaman ileri derecede engelli insanlara bakanların sorunlarının en az o engelli kadar zor olduğuna inanıyorum ve onlar içinde neler yapımalıdır veya yapılanlar yeterlimidir diye bizlerin veya bu konuyla ilgili yetkililerin sanırım kendilerini biraz daha sorgulamaları gerekir.
Çünkü ileri derecede engelliye bakan insanlara ne kadar önem verip mutlu edersek eminim o engellilerinde mutlu olması içten bile değildir.
İşte hayatın bir gerçeği olan engelli yaşamak ve onunla bu yaşadıklarını paylaşan insanlarında desteğe ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.
Bir gün bizde bir engelli veya ona bakmakla yükümlü bir yakını olabiliriz.
Bu konuda çalışma yapan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum ve biraz daha fazla bir şeyler yapılabileceğinin de farkında olduklarına inanıyorum.
Engellilerin yalnız yılın bir haftasın da ,bir günüde değil, yaşadığımız her saniye engeliler arsına katılan insanların olduğunu düşünerek yılın her günü her dakikası her saniyesi onları hatırlamak, onları unutmamak ve yine onlar için neler yapmalıyız diye aklımızdan çıkarmamalıyız.
 
 
ANNEM VE BEN
Canım annem, bir güneş gibi doğdun,
Bize hayat verdin, umut verdin, sevgi verdin.
Yatalakken bile her şeye göğüs gerdin
İyi bir eş oldun, mutluluk verdin, huzur verdin,
Seni anlatmak için bana duygu verdin, ruh verdin
Şimdi sensiz ve yalnızım annem,
Düşünüyorum da, ben sana vermek istediklerimin hiç birini veremeden bir melek gibi, kanatlanıp uçup gittin,
İşte yıllar sonra söylediğin gibi, hayal ettiğim gibi bende yazıp çizdim,
Seni anlatmaya çalıştım, düşlerimi, umutlarımı ,satırlarıma ve mısralarıma taşımaya çalıştım.
Bana verdiğin önemi şimdi sana sunmaya çalıştım
Canım annem nur içinde yat, hala benlesin içimdesin bu özlem sonunda bitecek bak

Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber